T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü İdil Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü İdil Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bebek Dostu

Güncelleme Tarihi: 07/01/2019

ŞIRNAK İDİL DEVLET HASTANESİ

  BAŞARILI EMZİRME POLİTİKAMIZ

 1. Hastanemizde emzirmeye ilişkin yazılı bir emzirme politikası vardır ve düzenli aralıklarla Tüm Sağlık Personelinin bilgisine sunulmaktadır.
 2. Kurumda çalışan tüm personele emzirme politikası doğrultusunda eğitim verilmektedir.

 3. Hamile kadınlara, lohusalara emzirmenin yararları ve yöntemleri hakkında eğitim verilmektedir.

 4. Annelere doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde bebeklerin anneleri ile ten temasının kurulması sağlanmakta veemzirmeye başlamaları için yardım edilmektedir.

 5. Annelere emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütünün nasıl sağılması ve saklanması gerektiği konusunda eğitim verilmektedir.

 6. Tıbbi gereksinim olmadıkça, yenidoğanlara anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ya da içeçek verilmemektedir.

 7. Anne ve bebeğin 24 saat aynı odada kalması sağlanmaktadır.

 8. Bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilmektedir ve anne bebeğini ilk 6 ay anne sütünden başka bir besine gereksinimleri olmadığı

 9. Emzirilen bebeklere yalancı emzik veya biberon türünde herhangi bir şey verilmemektedir.

 10. Annelere taburcu olduktan sonra emzirmeyi sürdürebilmeleri, karşılaşacakları sorunları çözebilmeleri için İDİL DEVLET HASTANESİNDE ANNE DESTEK HATTI 0486 551 3636 dahili (1172) telefonu aramaları, bebekleri ve kendilerinin kontrollerinin yaptırabileceği sağlık kuruluşu hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

 11. Sağlık tesisimizin her sahasında uluslararası Mama Kodu Uygulamaları benimsenmiş ve uygulanmaktadır. Mama firmalarının pazarlama personelinin anne ve anne adaylarına doğrudan veya dolaylı olarak mama reklamı ve pazarlaması yapmaları yasaktır.